Sorular ve Cevaplar
Kimlere saç ekimi yapılır?

Androjenik tip saç dökülmesi görülen (yaşa, hormonlara ve ailesel kalıtıma bağlı) erkekler, saç ekiminin en sık uygulandığı hasta grubudur. Bu nedenle erkeklerde en sık görülen estetik müdahale saç ekimidir. Ayrıca, yanık sonrası saç veya kaşında çıplak alan oluşanlar; daha önce ekim yaptırmış ama memnun kalmayanlar; geçirdiği yüz germe ameliyatı sonrası kısmen saçsız alanı oluşmuş kişiler; bazı hastalıklara bağlı kısmen saçsız alanı olanlar ve bayan tipi saç dökülmesi görülenler saç ekimine aday hasta grubudur. Saç ektirmek için saçsız kalmayı beklemeye gerek yoktur.

Yaş da saç ekimi için bir engel oluşturmaz. Ancak kişi ne kadar gençse, saç naklinde yaklaşım da o kadar konservatif olmalıdır çünkü nihai verici bölge henüz oluşmamış olabilir. İdeal olarak, hasta mevcut veya gelecekteki saçsız alanlarını yeterli şekilde doldurmak için verici bölgelerde yoğun şekilde büyüyen saçlara sahip olmalıdır. Saçınızın dokusu, kalın veya ince telli olması da saç naklinin nihai sonucu belirleyecektir. Her sağlıklı bireyin uygun verici alanla saç ektirememesi için hiçbir neden yoktur.

Saç ekimini kimler tarafından yapmalıdır?

Saç ekimi Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı ve cerrahlar eşliğinde bu konuda eğitim almış, yılların tecrübesini edinmiş uzman sağlık teknikeri tarafından gerçekleştirilmelidir. Yasalarımız bu işlemi sadece Plastik Cerrahlar, Dermotologlar ve cerrahi ekibi tarafından yapılmasına izin vermektedir. Bu işlem her ne kadar insanlar arasında küçük bir işlem görünse de, uzun yılların eğitimini ve tecrübesini gerektirir Sağlıksız koşullarda, ucuz yollarla eğitimsiz kişiler tarafından yapılmaya çalışılan saç ekimi, istenmeyen sonuçlara neden olur.

Saç ekimi nerede, hangi şartlarda yapılır?


Saç ekimi her ne kadar küçük bir operasyonda olsa ciddi cerrahi bir işlemdir ve her cerrahi işlem gibi oluşabilecek komplikasyonlara karşı ameliyathane ortamında yapılmalıdır.

Hijyen yönünden uygun ameliyathaneler ise sadece hastane oluşumu içerisinde var olabilir. İşte bu nedenle Biz HAİRPLAS olarak tüm saç ekim operasyonlarımızı hastane oluşumu içerisinde yapmaktayız. Saç ekim ameliyathaneleri özel olarak hazırlanmış bilinen ameliyathanelerin aksine günlük ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tv. İzleyip müzik dinleyebileceğiniz rahat ortamlardır...

Saç ekimi sonrası olabilecek komplikasyonlar nelerdir?


Saç ekimi, küçük görünen ama her cerrahi işleme gösterilen itinayı isteyen bir operasyondur. Dolayısı ile yapılan lokal anestezik ilaçlar profesyonelce seçilmeli ve oluşabilecek acil müdahale gerektiren allerjik durumlara karşı tedbir alınmalıdır. Bu nedenle saç ekimin herhangi bir yan etkisi olmadığını iddia etsek de gelişebilecek komlikasyonlara karşı ve hastanın güvenliğini sağlamak amacı ile hastanede yapılması gerekmektedir. Gerek teknik gerekse tıbbi ekip olarak Hastanın güvenliği ancak hastane oluşumları içerisinde sağlanabilir.

Saç ekimi için uygun olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?


Muaynemiz sırasında, dökülme tipiniz, verici alan kontrolleriniz ve saç analiziniz tarafımızdan yapılacak ve uygun olup olmadığınıza karar verilecektir. Her sağlıklı bireyin saç ektirememesi için hiç bir neden yoktur.

Ne kadar saç teline ihtiyacım var?


Muaynemiz sırasında yapılacak olan saç analiziniz sonucu saç yoğunluğunuz hesaplanarak size yeterli olacak ve ekilebilecek saç teli muaynemiz sırasında sayısı bildirilecektir.

Operasyon sonrası günlük hayat nasıl olacak?


4-6 saat süren operasyon sonucu hastalarımız günlük hayatına kaldığı yerden devam edebileceklerdir. Ağrısız, acısız yatak istirahatı gerektirmeyen bir işlemdir. Uyguladığımız özel yöntemlerle günlerce iyileşmesini beklemek gerekmez Hastanede güvenli ortamlarda yapılan operasyon sonrasında ense bölgesine bir gecelik bandaj uygulanır. Ertesi gün yapacağımız saç yıkama ve kontrol aşamasında bu bandaj alınacaktır. İlk 5 günde oluşabilecek kabuklu görünüm, yıkama talimatlarını uyguladığınız takdirde sizi rahatsız etmeyecektir. Beşinci günün ardından kabuklarınız tam anlamı ile dökülmüş olacaktır. Bu beş günlük dönemde şapka kullanılarak saçlarınızı kamufle edebilirsiniz.

Saç ekimi için yaş sınırlaması var mıdır?


İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında saçlı deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50'sinin altına düşmüş demektir. Bu durumda hastaya uygulanacak en etkili tedavi, saç ekimidir.

Saç ekimi ne kadar sürer?


Saç ekimi 4 ila 6 saat sürer. İşlem sonrası eğer kişi, iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 5 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa operasyondan sonra günlük hayatına dönebilir.


Ne kadar zamanda yeni saçlara kavuşabilirim?


Operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Günde bir kez başınızı yıkayarak bunu önleyebilirsiniz. 5 gün içinde kabuklar tamamen dökülür. 15. gün ile 60. gün arasında ekilen saçlar dökülür. Böylece 15 gün ile 2 ay içinde hasta ekim öncesi görünümüne döner. Daha sonra 3. aya kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 3 ay sonra çıkmaya başlar. Hastada değişim en çok 5 ve 6'ncı aylarda görülür. Ekim sürecinin tamamen tamamlanması 6. ayı bulacaktır. Bu sürece gelindiğinde ekilen saçlarınız tümü çıkmış olacaktır.

Saç ekiminin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?


Bu işlem tamamen lokal anestezi altında yapılan son derece risksiz bir işlemdir. İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki ortaya çıkmamaktadır.

Saç ekimi birden fazla uygulanabilecek bir işlem midir?


Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine ve verici alanın sıklığına göre en fazla bir bireye 3 seans uygulanabilir. İlk seansın tamamlanma süreci beklenmeli seans aralıkları mutlaka 6ay olmalıdır.

Yeni saçların görüntüsü kontrol edilebilir bir durum mu?

Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri sonucu belirler. Greftler foliküler ünite denen saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde ekim son derece doğal bir sonuç verir. HAİRPLAS olarak hastalarımızdaki yegane temel doğal görünümü bozmamak ve sağlamaktır.

Saç ekiminde uygulanan yeni teknikler nelerdir?


Bu konudaki en yeni teknik FUE (follicular unit extraction) adı verilen, saçların verici bölgeden bu işlem için özel hazırlanmış 1mm'lik mikromotor ve uçları yardımıyla tek tek alınması işlemidir. Bu işlemde saçlı deride bir kesi ve dikiş yoktur. İyileşmede çok hızlıdır.
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.